دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

معرفی کتاب: هملت

معرفی کتاب: هملت

«هملت» شاهکار بزرگ شکسپیر و از معروف ترین آثار ادبی جهان است. شکسپیر روح مردد و افسرده هملت جوان را استادانه مجسم می سازد، به طوری که قدرت بیان او در توصیف صحنه های هیجان انگیز و کم نظیر هملت، این نمایشنامه را در ردیف بزرگترین شاهکارهای ادبی جهان قرار داده است.

موضوع این نمایشنامه سرگذشت غم انگیز «هملت» شاهزاده جوان دانمارک است. پدرش پادشاه دانمارک به دست برادرش کلادیوس در نهان کشته می شود و کلادیوس با این جنایت، تاج و تخت و همسر برادر را غصب می کند. هملت از این راز آگاه می شود و به خونخواهی پدر کمر می بندد و در راه این انتقام نامزد عزیز خود را ترک می گوید و او از این غصه خود را غرق می کند. سرانجام بازی تقدیر هم او و هم جنایتکاران را به کام مرگ می افکند.

مسعود فرزاد در مقدمه این نمایشنامه، نوشته:
از این ترجمه راضی نیستم، زیرا اساسا ترجمه آثار شکسپیر به طوری که از حیث دقت تعبیر و حفظ لطایف لفظی و معنوی با اصل انگلیسی مطابقت کامل داشته باشد، ناممکن است. حتی بزرگترین مترجمین فرانسوی و آلمانی هم ( که زبانشان خیلی بیش از فارسی) به انگلیسی نزدیک است، بی استثنا به ناقص بودن ترجمه هایی که از شکسپیر کرده اند، اذعان نموده اند.

مسعود فرزاد در انتهای این کتاب بخشی با عنوان انتقادات مترجم درباره «هملت» گنجانده که در آن به نقد این نمایشنامه پرآوازه پرداخته و در ادامه و در بخشی دیگر نیز چند نکته از آرای شکسپیر شناسان درباره «هملت» را آورده که در آن به مواردی چون «تاریخ نگارش»، «دستورهای نمایشی»، «قیافه»، «جزئیات غیر دقیق»، «جنون هملت»، «درنگ هملت» و … اشاره شده است.

مترجم درباره آرای شکسپیر شناسان درباره «درنگ هملت» نوشته است:

مهم ترین نکته ای که راز هملت را تشکیل می دهد و بیش از همه نکات دیگر جلب عقاید مخالف یا موافق را رد کرده است، تعللی است که وی ظاهرا در اجرای فرمان روح روا می دارد. دو علت برای این تعلل ذکر کرده اند، که یکی درونی و مربوط به ساختمان مزاجی هملت و دیگری برونی و مربوط به اوضاع دنیای اطراف هملت است.

گوته می گوید کلید رفتار هملت این جمله است: «روزگار، فاسد شده و تقدیر چنین رفته که من برای اصلاح آن از مادر بزایم. تفو بر این سرنوشت.» خلاصه نظر گوته این است که وظیفه ای عظیم، فراتر از توانایی هملت، بر دوش او گذاشته شده است. وی نه می تواند از عهده انجام آن برآید و نه قادر است که از زیر بار آن شانه خالی کند…

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه